• Főoldal
  • English version

Űrkutató Csoport

ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszék


    MŰHOLDAS TÁVÉRZÉKELÉS

    Műholdas távérzékelés alá sorolhatjuk mind a földfelszínre, mind a légkörre vonatkozó űrbázisú megfigyeléseket, mind aktív, mind passzív módszerekkel.

    A vegetáció passzív eszközökkel történő műholdas távérzékelésének alapja a felszín által visszavert napsugárzás űrbázisú platformon történő mérése, ahol a sugárzás növényzet általi visszaverõdése, elnyelõdése, vagy átbocsátása a hullámhossz és a növényzet állapotának, produktivitásának, szerkezetének, stb. függvénye. A mért adatokból a mérési csatornák kombinálásával különböző vegetációs indexeket hozhatunk létre, melyekből a növényzet állapotára, produktivitására és fenológiai ciklusára jellemző információt nyerhetünk.

    A növényzet állapotában bekövetkező változásoknak oka lehet maga a fenológiai ciklus, de ugyanúgy előidézheti valamilyen más folyamat, például az időjárás és egyéb abiotikus tényezők, vagy, valamilyen más, akár természetes vagy akár antopogén eredetű tényező. Tekintve, hogy a műholdas megfigyelések nagy területekre biztosítanak finom tér- és időbeli felbontással adatot, a fentiek vizsgálatára kiválóan alkalmas.

    Kutatásaink kiterjednek:
    - az időjárás és rajta keresztül az éghajlat, illetve biotikus tényezők növényzetre gyakorolt hatásának vizsgálatára,
    - az egyes haszonnövények terméshozamának becslésére és előrejelzésére, ugyanis a növényzet folyamatos monitorozása nemcsak a növényzet állapotában bekövetkező változások detektálására alkalmas, hanem annak produktivitására és terméshozamának meghatározására,
    - radar alapú vizsgálatokra, hiszen a passzív távérzékelésen túl aktív módszerekkel is megfigyelhetjük a növényzetet, melynek alapja a radar által kibocsátott elektromos jel visszaérkezésének detektálása.

    Valós idejű adatfeldolgozás:
    Az Űrkutató Csoport saját, az ELTE Lágymányosi Kampuszának tetején elhelyezett műholdvevő-állomása által vett távérzékelt adatok lehetőséget biztosítanak mind a felszínre, mind a légkörre vonatkozó megfigyelésekre. A meteorológia (kvázipoláris és geostacionárius) és környezetkutató műholdak adatai közel valós időben állnak rendelkezésünkre, melyek közül a legfontosabbak a MODIS, NOAA AVHRR és ATOVS illetve a Meteosat SEVIRI adatai. Bővebben: Közvetlen vételű MODIS adatok alkalmazásai Magyarország térségére.

    Az ELTE műholdvevő-állomása

    A vett MODIS adatokból létrehozott MODIS műholdkép galéria valós színezésű képei 2004 óta számos érdekes és látványos jelenséget is bemutat.

    Példák a MODIS galéria műholdképei közül

    Kapcsolódó cikkek, írások:
    - Bognár et al., 2017: Yield estimation and forecasting for winter wheat in Hungary using time series of MODIS data (Int. J. of Rem. Sens. cikk)
    - Koma et al., 2017: A Balaton klorofill-a eloszlásának monitorozása MODIS-adatok alapján (Geodézia és Kartográfia cikk)
    - Kern et al., 2014: Közvetlen vételű MODIS adatok alkalmazásai Magyarország térségére (RS&GIS cikk)
    - Kern, 2014: A vegetáció megfigyelése az űrből (Természet Világa cikk)
    - Kern et al., 2008: Estimation of vertically integrated water vapor in Hungary using MODIS imagery (Adv. Space. Res. cikk)
    - Timár és Kern, 2007: Sivatagi porcsóvák és porjelenségek a Földközi-tenger felett - Űrfelvételek az ELTE műholdvevő állomásról (Földrajzi Közlemények cikk)
    - Timár et al., 2006: MODIS-adatvétel az ELTE műholdvevő-állomásán (Geodézia és Kartográfia cikk)

    Kapcsolódó diplomamunkák, doktori értekezések:
    - Koma Zsófia, 2015, MSc, A Balaton klorofill-a eloszlásának folyamatos monitorozása MODIS adatok alapján
    - Kern Anikó, 2011, PhD, NDVI vegetációs index előállítása távérzékelt AVHRR és MODIS adatok alapján
    - Gelybó Györgyi, 2006, MSc, A légkör vertikális szondázása a NOAA műholdak ATOVS mérései alapján
    - Juhász Henriett, 2006, MSc, Tengerfelszín hőmérséklet becslése NOAA AVHRR adatok felhasználásával
    - Kern Anikó, 2004, MSc, NOAA AVHRR/3 műholdképek vétele, előfeldolgozása és minőségbiztosítása (ELTE TTK HRPT vevőállomás)

© ELTE SRG - spacerg@sas.elte.hu
last modified: 02.2021