• Főoldal
  • English version

Űrkutató Csoport

ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszék


    MŰHOLDVEVŐ-ÁLLOMÁS

    Az Űrkutató Csoport 2002. októberében telepítette és helyezte üzembe az ELTE Lágymányosi Kampuszának Északi Tömbjének tetején kb. 40 méter magasan műholdvevő állomását (47,475°N, 19,062°E), amely eredetileg csak kvázipoláris műholdak kisfelbontású adatainak (NOAA HRPT, FengYun CHRPT) vételére volt alkalmas. 2004 szeptemberében a vevőállomás komoly fejlesztésen esett keresztül: az Informatikai és Hírközlési Minisztérium és a Magyar Űrkutatási Iroda támogatásával mind a parabolatányért és annak mozgatórendszerét, mind a vevőfej és az észlelő elektronika nagyobbra, illetve bővített kapacitásúra lett cserélve. Ennek eredményeként az ún. Direct Broadcast (DB) állomás alkalmassá vált az amerikai EOS-AM1 (Terra) és EOS-PM1 (Aqua) erőforráskutató műholdak 250 méter felbontású MODIS adatainak közvetlen vételére is (Bővebben: MODIS-adatvétel az ELTE műholdvevő-állomásán). Az állomás alkalmas más jellegű műholdak adatainak vételére is, mint a Chibis és Relec, melyek a felsőlégkör és a plazmaszféra kutatásában bírnak nagy jelentőséggel. További fejlesztéseknek köszönhetően az állomás 2006-ban tovább bővült egy, a geostacionárius Meteosat műholdak adatainak vételére alkalmas antennával és vevőberendezéssel is.

    Az ELTE műholdvevő-állomása a Lágymányosi Kampusz Északi Tömbjének tetején

    Az ELTE műholdvevő-állomás telepítése

    Az antenna mozgása során a célba vett műhold által éppen aktuálisan, az adott időpontban mért adatok rádiójeleit veszi, amelyeket a központi egység digitális képpé alakít. Azokról a területekről készül tehát kép, amelyekről érkező sugárzást a műholdak akkor mérnek, amikor Budapestről, az antennától nézve a horizont felett vannak. A vételkörzet így a teljes Európára (Izlanddal), Ázsia és Afrika egy részére (az Aral-tóig, Közép-Iránig, az Arab-félsziget közepéig, a Szaharáig és a Kanári-szigetekig) terjed ki.

    Egymást átfedő nappali MODIS áthaladások egy adott napon

    Az állomás specifikációi:
    - Quorum vevőfej és mozgatószerkezet, Datatools Product antenna, és Kongsberg Spacetech adatgyűjtő szoftver
    - L sáv: 1680-1710 MHz
    - S-sáv: 2.2-2.4 GHz
    - X-sáv: 7.8-8.42 GHz

    Vett kvázipoláris adatok:
    - Terra/Aqua MODIS
    - NOAA HRPT (AVHRR3 + ATOVS)
    - FengYun CHRPT
    - Chibis és Relec (a plazmaszféra elektromágneses hullámainak mérésére)

    Vett geostacionárius adatok:
    - MSG (Meteosat-11) SEVIRI

    Valós idejű adatfeldolgozás:
    Az állomás által vett távérzékelt adatok lehetőséget biztosítanak mind a felszínre, mind a légkörre vonatkozó valós idejű megfigyelésekre. Bővebben: Közvetlen vételű MODIS adatok alkalmazásai Magyarország térségére. A MODIS adatok automatikus adatfeldolgozása több lépésből álló lánc, ahol a nyers adatokból számos különböző produktum áll elő.

    MODIS adatok valós idejű feldolgozása

    A vett MODIS adatokból létrehozott MODIS műholdkép galéria valós színezésű képei 2004 óta számos érdekes és látványos jelenséget is bemutat.

    MODIS galéria

    A vett adatokat felhasználjuk kutatásokhoz is (pl. Bognár et al., 2017; Kern et al., 2008), melyekbe az elmúlt években hallgatók is bekapcsolódtak.

    Kapcsolódó cikkek, írások:
    - Bognár et al., 2017: Yield estimation and forecasting for winter wheat in Hungary using time series of MODIS data (Int. J. of Rem. Sens. cikk)
    - Koma et al., 2017: A Balaton klorofill-a eloszlásának monitorozása MODIS-adatok alapján (Geodézia és Kartográfia cikk)
    - Kern et al., 2014: Közvetlen vételű MODIS adatok alkalmazásai Magyarország térségére (RS&GIS cikk)
    - Kern, 2014: A vegetáció megfigyelése az űrből (Természet Világa cikk)
    - Kern et al., 2008: Estimation of vertically integrated water vapor in Hungary using MODIS imagery (Adv. Space. Res. cikk)
    - Timár és Kern, 2007: Sivatagi porcsóvák és porjelenségek a Földközi-tenger felett - Űrfelvételek az ELTE műholdvevő állomásról (Földrajzi Közlemények cikk)
    - Timár et al., 2006: MODIS-adatvétel az ELTE műholdvevő-állomásán (Geodézia és Kartográfia cikk)

    Kapcsolódó diplomamunkák, doktori értekezések:
    - Koma Zsófia, 2015, MSc, A Balaton klorofill-a eloszlásának folyamatos monitorozása MODIS adatok alapján
    - Kern Anikó, 2011, PhD, NDVI vegetációs index előállítása távérzékelt AVHRR és MODIS adatok alapján
    - Gelybó Györgyi, 2006, MSc, A légkör vertikális szondázása a NOAA műholdak ATOVS mérései alapján
    - Juhász Henriett, 2006, MSc, Tengerfelszín hőmérséklet becslése NOAA AVHRR adatok felhasználásával
    - Kern Anikó, 2004, MSc, NOAA AVHRR/3 műholdképek vétele, előfeldolgozása és minőségbiztosítása (ELTE TTK HRPT vevőállomás)

© ELTE SRG - spacerg@sas.elte.hu
last modified: 02.2021